Виключати світло перестанемо, якщо купуватимемо енергію у Росії — експерт

7 лет тому Mariya Виключати світло перестанемо, якщо купуватимемо енергію у Росії — експерт
Іншого виходу, як купувати електроенергію в Росії, в України немає. Про це в інтерв’ю Gazeta.ua заявила член колегії Держагентства з питань енергозбереження і енергоефективності Марія Яковлєва.

На скільки серйозна проблема з енергозабезпеченням в Україні?— На сьогодні ситуація більш, ніж серйозна. Зазвичай за опалювальний сезон на складах знаходиться 4 мільйони тонн вугілля антрацитної групи, яке видобувається лише в Луганській області. Зараз є не більше півтора мільйона. Запаси треба було робити ще влітку, коли тільки розгорталися воєнні події на Донбасі. Українські склади дозволяють запастись вугіллям до півроку. Про це мав би потурбуватись міністр енергетики й вугільної промисловості. Виробничі потужності дозволяють Україні не турбуватись про енергозабезпечення, але в нас відібрали ресурси.Говорять, що «віяльні відключення» припиняться після 5 грудня, щойно полагодять третій енергоблок на Запорізькій АЕС. Це правда?— Відремонтований енергоблок на Запорізькій АЕС проблеми не вирішить. Теплоелектростанціям ні на чому працювати. Проблема лише у вугіллі. Ми не встигнемо його закупити до 5 грудня. Можемо лише закупити електроенергію в Росії. За таких умов проблеми з електроенергією вирішимо протягом тижня. Іншого виходу я не бачу.

Чи схвалюєте те, в який спосіб проводять «віяльні відключення»?

— Ні, не схвалюю. Бо Міністерство палива та енергетики досі не розробило графіка відключень. Воно має погодити його з Держкомітетом по енергозбереженню й енергоефективності. Ми маємо знати, що відключається в першу чергу, а що в наступну. Першими можна відключати підприємства, які не зав’язані на життєзабезпеченні населення, аж потім людям. Зараз у різних областях світло відключають по-різному. Страждає населення. Бо часто через відключення електрики люди сидять не просто в темряві, а й без води та тепла. Особливо вразливі родини з малими дітьми та інваліди. Про це мав би потурбуватись уряд.

Що можуть зробити прості люди, які не погоджуються з таким відключенням?

— Люди можуть нести скарги й прохання в сільську раду, мерію, районну чи обласну адміністрацію. Ті, в свою чергу, передавати в Міністерство енергетики та вугільної промисловості. На основі цих пропозицій, міністерство має нарешті розробити документ, який регламентує порядок відключень електрики. Це може постанова Кабміну або наказ Міненергетики.

Україна досі забезпечує Крим електроенергією?

— Обсяги постачання електрики в Крим вже значно знизили. Зараз обговорюють питання від’єднання системи на півострів. Нам для себе не вистачає. Це не чиєсь бажання, а технічний принцип виживання.

Чому не обговорюють варіанти альтернативних видів електроенергії?

— Обговорюють. Їх у нас достатньо, але часу не має. Всі вітропарки, які були зведені Україною, залишились в Криму. Можна говорити про сонячну енергетику. Але ж за цей опалювальний сезон ми вже не встигнемо.

Оксана Худояр  Gazeta.ua