М. Яковлєва: Законопроект щодо розширення повноважень уряду в газовій сфері – не цивілізовані методи впливу на приватних видобувників

7 лет тому Mariya 2

Законопроект, який суттєво розширює повноваження уряду в газовій сфері, загрожує приватним газодобувним компаніям примусовим вилученням газу на користь НАК «Нафтогазу». Про це заявила генеральний директор «Укрнафтагазенерго», кандидат в народні депутати по округу № 223 Марія Яковлєва.

«НАК і Мінпаливенерго мають опублікували баланс газу, щоб ми чітко побачили, де є дефіцит. А виходячи з того, що у нас і в підземних газових сховищах є запаси газу, і скорочено споживання за рахунок Криму і частини Донбасу, цього не може бути, щоб був дефіцит», — наголосила вона. Подібна ініціатива зі сторони уряду – це свідчення не цивілізованих методів впливу на приватні видобувні компанії, вважає М. Яковлєва. За її словами, запропонований Кабміном законопроект суперечить Третьому енергопакету і закону України про принципи функціонування ринку газу. «Ці документи передбачають свободу торгівлі газом і рівний для всіх доступ до єдиної газотранспортної системи. Тоді як законопроект Кабміну спрямований на створення монополії НАК «Нафтогаз України», виключно на те, щоб НАК міг поправити своє фінансове становище», — зазначила М. Яковлєва.

Вона нагадала, що «Нафтогаз України» у весняно-літній період 2015 року не давав можливості приватним компаніям імпортувати газ в Україну. А після того, як з 1 вересня для приватних компаній — імпортерів введено ПДВ на операції з імпорту газу в Україну, а «Нафтогаз» звільнений від цього оподаткування, приватним компаніям стало не цікаво і не вигідно імпортувати газ. «В такому випадку приватним компаніям буде набагато вигідніше зупинити видобуток, щоб не продавати газ взагалі.

Адже в разі ухвалення цього закону «Нафтогаз» отримає право викупити будь –який газ, який йому сподобається, за встановленою Кабміном ціною. Хіба в такій ситуації будь-хто ризикне імпортувати газ в Україну? Такими діями уряд тільки відлякує інвесторів», — наголосила гендиректор «Укрнафтагазенерго». Експерт також вважає, що держава повинна була би забезпечити всім компаніям рівну можливість закуповувати газ і поставляти його в Україну.

Замість цього вона наділила «Нафтогаз» статусом суб’єкта, відповідального за формування ресурсу природного газу для споживачів. «Цей статус означає, що «Нафтогаз» зобов’язаний закупити природний газ для всіх споживачів України без винятку і через гарантованих постачальників або самотужки продати його. В результаті, «Нафтогаз» має зобов’язання щодо закупівлі газу, але не має можливості його виконати. Ось тепер, «Нафтогаз» хоче отримати надзвичайні повноваження, щоб свої зобов’язання щодо постачання газу виконати за рахунок інших компаній», — підсумувала М. Яковлєва. Нагадаємо, Кабмін вніс до парламенту законопроект №5166 від 14 жовтня, що розширює повноваження уряду з регулювання газової сфери на випадок припинення або скорочення газопостачання країни.

Зокрема, уряду надається право обмежувати ціни на газ, визначати умови експортно-імпортних газових операцій, обмежувати обсяги поставок. Відповідно до законопроекту №5166, Кабмін може отримати право визначати коло суб’єктів господарювання, які зобов’язані продати газ НАК «Нафтогаз України» з метою забезпечити потреби фізосіб.