Експерт: «Уряд грубо порушує існуюче законодавство й спотворює ідею вільного ринку газу»

6 лет тому Mariya Експерт: «Уряд грубо порушує існуюче законодавство й спотворює ідею вільного ринку газу»

Кабінет Міністрів України позбавляє промислових споживачів права на вільний вибір постачальника природного газу. Про це заявила енергетичний експерт Марія Яковлєва, коментуючи урядову постанову № 569 від 7 листопада 2014 року, яка зобов’язує підприємства вже з 1 грудня цього року купувати газ тільки у НАК «Нафтогаз України».

За її словами, ця постанова — абсолютно незаконна. Вона порушує ряд Законів та Протокол про приєднання України до Європейського Енергетичного Співтовариства.

Зокрема, Законом «Про засади функціонування ринку природного газу» передбачено, що підприємства мають право на вільний вибір та купівлю газу в будь-якого постачальника природного газу.

«Кабмін не має жодного права позбавляти вільного вибору промислових споживачів, які в свою чергу є кваліфікованими споживачами. Це порушує права промислових, енергогенеруючих та теплогенеруючих підприємств, — наголосила експерт. — Дані підприємства мають довгострокові відносини з постачальниками природного газу українського видобутку за значно нижчими цінами, ніж постачає «Нафтогаз», а тим більше, облгази».

Як зазначила М. Яковлєва, це грубе порушення існуючого законодавства і спотворення самої ідеї вільного ринку.

Всім підприємствам, які потрапили до списку, експерт рекомендує при підтримці громадських організацій подавати до суду щодо признання даної постанови незаконною та вимагати її скасування.

М. Яковлєва також додала, що згідно з постановою уряду № 569 від 7 листопада 2014 року Антимонопольний комітет та НКРЕ зобов’язані внести зміни до власних нормативно-правових актів з метою приведення їх у відповідність до цієї постанови. Однак даний припис, за словами енергетичного експерта, жодним чином не може бути виконаний, оскільки постанова Кабміну є незаконною.

Нагадаємо, Кабмін зобов’язав підприємства з 1 грудня купувати газ тільки у НАК «Нафтогаз України». Про це йдеться в постанові Кабміну № 596 «Про порядок закупівлі природного газу промисловими, енергогенеруючими та теплогенеруючими (в частині промислових обсягів газу) підприємствами» від 7 листопада 2014. У списку з 90 підприємств — всі найбільші компанії України.