Що стоїть за закликом Нафтогазу оскаржувати «грабіжницькі» платіжки

2 года тому Mariya Що стоїть за закликом Нафтогазу оскаржувати «грабіжницькі» платіжки

Українці не повинні платити за фейковими платіжками, які в листопаді розсилали облгази. Про це заявили у Нафтогазі, пояснивши ситуацію «війною облгазів Фірташа з Нафтогазом».

«У листопаді більшість побутових споживачів України отримала від своїх постачальників газу (газзбутів) платіжки з донарахуваннями за жовтень і попередженням про донарахування за три попередніх роки зі значними сумами. Їхньою причиною газзбути назвали «приведення обсягу газу до еталонних умов вимірювання» начебто на вимогу Нафтогазу.

Наголошуємо, що Нафтогаз жодним чином не причетний до рішення газзбутів вимагати від споживачів додаткові суми та засуджує такі дії. Відповідні витрати вже компенсуються спорідненим структурам газзбутів – облгазам – через механізм виробничо-технологічних втрат», сказано у заяві на сайті Нафтогазу.

У Нафтогазі пояснили, що донарахування призводять до подвійної оплати тих самих обсягів газу, створюють віртуальні борги, які в майбутньому перешкоджатимуть переходу споживачів до інших постачальників газу.

Споживачам, які отримали «роздуті» платіжки, компанія радить скаржитися та вимагати перерахунку. Зразки заяв та інструкція про подачу скарги опубліковані на сайті Нафтогазу.

Інструкція для споживача

1. Зверніться до вашого газзбуту зі скаргою та вимогою здійснити перерахунок за газ за жовтень.

Зразок листа-вимоги про перерахунок плати за газ можна отримати тут: https://goo.gl/LwqHFw.

Цей лист необхідно надіслати (звичайною чи електронною поштою) або особисто передати вашому постачальнику газу.

2. Надіслати скаргу до НКРЕКП про порушення ліцензійних умов газзбутом/облгазом. Зразок скарги: https://goo.gl/uaCC84.

Нафтогаз

«НКРЕКП відреагувала на порушення та постановою від 23 листопада заборонила такі донарахування», додають у Нафтогазі.

Експерти про «математику» здорожчання

За словами експерта з енергетики, колишнього міністра ЖКГ Олексія Кучеренка, передумови для сьогоднішніх донарахувань були закладені ще у 2004 році, коли в Україні вирішили перейти на нову методику обрахування обсягів спожитого газу.

«Облгази обґрунтовують свої дія постановою 2004 року, яка зафіксувала приведення обсягів газу до так званих стандартних умов. Те ж саме є в законі про газ і в Кодексі газотранспортної системи. Якщо Нафтогаз проти, нехай скасовує цю постанову», сказав «КРАПЦІ» Олексій Кучеренко.

Суть нової методики підрахунок кількості спожитого газу не в кубометрах, як ми звикли, а в енергетичних одиницях.

«Температура газу, а саме стандарт у 20 °С, – один із ключових показників у цій формулі. І коли температура нижча, відбувається певне викривлення показників (адже обсяг газу залежить від температури й тиску). Через це облгази зазнають збитків. І не лише ті, які належать Дмитру Фірташу та на які вказують у Нафтогазі, але й ті, які до його структур не входять. Облгази Фірташа через це зазнали збитків на 4 млрд грн. Збитки інших облгазів – близько 3 млрд грн», пояснив «КРАПЦІ» голова наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

газ
Характеристики природного газу згідно із Законом України «Про ринок природного газу»

«Перейти на нову методику мали й раніше. Але всі займалися тим, що готували переведення ринку з метричного вимірювання обсягів газу (одиниця – кубометр) на енергетичні одиниці (кіловат-години). Поясню простіше. Ми можемо спалити кубометр хороших дров (з кращою калорійністю) й отримати багато енергії. А можемо спалити кубометр дров, які горять гірше, та енергії матимемо менше. Так само і з газом. Через те й вирішили перейти на новий стандарт обліку», зазначив Юрій Корольчук.

«Війна за гіпермонополію на ринку»

Утім, експерти кажуть, що сьогоднішня заява Нафтогазу лише один з етапів війни між цією держкомпанією та облгазами, у яку тепер втягують споживачів.

«Нафтогаз уже два роки намагається забрати газові мережі в облгазів, щоб отримати доступ до кінцевого споживача. У тому числі щоб самому контролювати все: й обсяги газу, і ціну, й умови постачання. Постає питання: де ж тоді конкуренція? Нафтогаз і зараз є монопольним постачальником газу. А тепер він хоче підім’яти під себе ще й розподіл, транспортування газу до населення. Це веде до монополізації ринку», вважає Юрій Корольчук.

Погоджується з цією думкою й Олексій Кучеренко.

«Між Нафтогазом й облгазами триває війна не на життя, а на смерть. Нафтогаз хоче підібрати під себе всі облгази та стати гіпермонополістом. Я не є адвокатом облгазів та їхніх власників, але я так боюся монополії Нафтогазу, що готовий зробити все, щоб її не було. Зараз ми маємо випадок, коли один суб’єкт господарювання втручається у справи іншого.

І мене дивує те, що й уряд, і НКРЕКП у цій ситуації мовчать. У цьому разі люди точно не повинні слухати позиції компаній. Вони повинні чути позицію Гройсмана, Зубка, Кістіона або Нацкомісії. А вони мовчать. Я не хочу ставати ні на бік Нафтогазу, ні на бік облгазів, але я не можу зрозуміти позицію уряду та національного регулятора. Вони дискредитують систему держрегулювання монополій загалом», зауважив Олексій Кучеренко.

Енергетичний експерт Марія Яковлєва вважає, що підстав давати якісь рекомендації населенню в Нафтогазу зараз нема.

«Незрозуміло, чому там з’явився Нафтогаз. Останні декілька років НАК «Нафтогаз» бере на себе не притаманні їй функції. Це не уряд і не парламент. Це суб’єкт господарювання, такий самий, як і всі інші. Він не має коментувати, рекомендувати, давати поради. Тим більше що в нього самого чимало проблем.

До того ж Нафтогаз запізнився. З приводу цієї проблеми (зростання сум у платіжках) збиралася Нацкомісія з регулювання у сфері енергетики – ті, хто мають це відстежувати та врегульовувати на ринку. І ще тиждень тому прийняли постанову, що забороняє операторам газопостачання здійснювати донарахування», сказала «КРАПЦІ» Марія Яковлєва.

Утім, ситуація із забороною від НКРЕКП неоднозначна.

«Так, НКРЕКП заборонила такі донарахування. Але зазначена  постанова не надрукована в «Урядовому кур’єрі», а тому не вважається такою, що набрала чинності», – вказує на неприємний для споживачів аспект Олексій Кучеренко.

Скільки донарахують та чи допоможе оскарження

Людей, на гаманцях яких позначиться здорожчання платіжок, цікавить одне: чи буде користь від звернення до суду, якщо вони скористаються рекомендаціями Нафтогазу?

Фахівці вважають, що ходіння споживачів по судах нічого не дасть. І не тому, що в Україні погана судова система, а тому, що облгази роблять усе на підставі закону.

«Про це сказано в законі, у п’яти документах, і судді не підуть проти них. У мене склалося враження, що Нафтогаз свідомо нацьковує людей на облгази. Але там вони нічого не отримають», – вважає Юрій Корольчук.

Але не все так безнадійно. У першу чергу тому, що в разі непопулярності ситуації уряд може «натиснути» на постачальників газу, щоб вони дали задню.

«Скільки людям донарахують, я сказати не можу. Це може сказати тільки бухгалтерія кожного конкретного облгазу. Але не виключено, що в Україні спрацює чинник адміністративного ресурсу. Це коли президент виходить і каже: «Зривайте пломби, вмикайте газ». Ось і відповідь на це питання. Наприклад, завтра може бути прийняте вольове адміністративне рішення. На мою думку, скоріше за все, вони не будуть донараховувати й переглянуть свої вимоги», припускає Юрій Корольчук.

Олексій Кучеренко налаштований менш оптимістично. Він каже, що споживачі опинились у складній ситуації: якщо вони не платитимуть, їх можуть і відключити від системи.

«Порадити щось важко. Звісно, можна сказати, щоб люди платили, а додатковий коефіцієнт не платили. Але треба бути готовим до того, що прийде облгаз і перекриє постачання. Ситуація погана», підсумовує експерт.

Водночас Марія Яковлєва вважає, що облгази не мають права збільшувати суми у платіжках.

«Ще тиждень тому прийняли постанову про те, щоб заборонити операторам газопостачання донарахування. Усе. Крапка. Чи були підстави для донарахувань? Не було підстав. Була постанова Кабміну. Регулятор (НКРЕКП) просто вніс ясність у це питання. У цьому разі оператори не мають права щось підвищувати», упевнена Марія Яковлєва.

krapka.club