Нова ціна на газ: і вовки ситі, й вівці цілі

9 місяців тому Mariya Нова ціна на газ: і вовки ситі, й вівці цілі
МВФ прагне, щоб ми взяли гроші в борг і «проїли» їх?
Кредитор, який дає гроші в борг, завжди зацікавлений в тому, щоб позичальник повернув їх вчасно. Але Міжнародний валютний фонд, виявляється, не зацікавлений, аби Україна мала можливість повернути взяті в кредит гроші. Останні заяви МВФ про те, що для пришвидшення реформ треба терміново підвищити ціну на газ для населення «до ринкового рівня» виглядають, як мінімум, дивно!Для початку розберемо існуючу ситуацію і ціну на природний газ для населення:— кількість субсидіантів 8,8 млн домогосподарств (більше 60% від загальної кількості);

— бюджет субсидій на 2018 рік — 71 млрд грн (7,7% від держбюджету України);

— дефіцит держбюджету на 2018 рік — 81 млрд грн;

— рентабельність ПАТ «Укргазвидобування» в ціні на газ 185%;

— мінімальна зарплата – 3 723 грн;

— мінімальний прожитковий рівень – 1 700 грн.

З такими доходами населення неспроможне самостійно покрити необґрунтовано завищену ціну на газ. Роздутий субсидіями держбюджет має дефіцит 81 млрд грн. При цьому ПАТ «Укргазвидобування» отримує надприбутки у вигляді рентабельності 185%. Висновок один: ціна на газ не відповідає платоспроможності населення.

Ціна на газ не відповідає платоспроможності населення

У разі підвищення вартості газу щонайменше на 25%, отримаємо наступну картину:

— кількість субсидіантів на рівні 12 млн домогосподарств (80% від загальної кількості);

— бюджет субсидій — більше 100 млрд грн (більше 11% від держбюджету);

— дефіцит держбюджету на 2018 рік — більше 110 млрд грн;

— рентабельність ПАТ «Укргазвидобування» в ціні на газ, більше ніж 360%.

Невже МВФ прагне, щоб ми взяли гроші в борг і «проїли» їх? Така ситуація виглядає ще дивніше. Бо для того, щоб зробити ціну на газ для населення ринковою, Україні необхідні декілька важливих речей:

— створити і запровадити ринкові інструменти (реальна демонополізація, газова біржа і т.д.);

— 100% облік та енергоефективність;

— мінімальна зарплата – 36 тис. грн;

— мінімальна пенсія – 19 тис. грн.

Сьогодні ми не маємо ні першого, ні другого. Про зарплати і пенсії вже не говорю. Тому підвищення ціни — це не реформування. Навпаки в Україні треба терміново виправити помилку 2015 року і знизити вартість газу для населення на 25% — з 7 тис. грн до 4,5 тис. грн.

Україні треба терміново виправити помилку 2015 року і знизити вартість газу для населення на 25%

В першу чергу, за такої ціни на газ, кількість отримувачів субсидій зменшиться щонайменше на 3 млн. Бюджет субсидій — приблизно на 25 млрд грн, дефіцит держбюджету — до 55 млрд грн. А рентабельність ПАТ «Укргазвидобування» буде на рівні 100% (практично ніхто з незалежних видобуваючих компаній немає такої рентабельності).

І ще порада для МВФ: не варто наполягати на підвищенні ціни на газ «до ринкової». Варто закликати українську владу активніше усувати монополії та запроваджувати заходи з енергоефективності. При такій ситуації, як кажуть в народі, «і вовки будуть ситі, й вівці цілі».

Марія Яковлєва, для Gazeta.ua