Кожен третій українець подався на отримання субсидій, — Яковлєва

4 года тому Mariya Кожен третій українець подався на отримання субсидій, — Яковлєва
12В рахунках за компослуги найбільшу частину складає опалення. Вплинути на цю цифру споживач не може, вважає членкиня колегії Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Марія Яковлєва

Ірина Соломко: З 1 травня населення отримало ринкову ціну на газ, чи варто було підвищувати тарифи?

Марія Яковлєва: Це потрібно робити поступово, в нас просто «кинули у воду, прив’язавши камінь». Від реформування ми сьогодні бачимо виключно підвищення тарифів. Ми не бачимо окремої програми по лічильникам і термомодернізації.

Ірина Славінська: Але ми не можемо заперечувати той факт, що українські громадяни звикли марнувати ресурси?

Марія Яковлєва: Якщо куб гарячої води коштує 40 гривень, а буде 90, то я таких не знаю. А в наших рахунка найбільші суми саме за опалення. Практично всі ми впливати на нього неспроможні.

Ірина Соломко: Чи є економічне обґрунтування тарифів?

Марія Яковлєва: Деюре, є методології затвердження, згідно яких НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює регулювання енергетики та комунальних послуг — прим. ред.) при затвердженні тарифів приймає від ліцензіатів структуру, і вони повинні б її перевіряти. На скільки якісно вони це роблять, вже питання журналістського розслідування.

Ірина Соломко: У вас, як у експерта, виникають сумніви щодо якості цих перевірок?

Марія Яковлєва: По електроенергії, наприклад, тариф завищений, але його затвердили. Про це говорив сам пан Вовк (в. о. голови НРКЕП — прим. ред.). Це вже питання до влади, чому маючи таку інформацію, немає перевірок.

Ірина Славінська: Чи допомагає сплата податків українцями людям, які потребують субсидію?

Марія Яковлєва: Так, держава розпоряджається і направляє ці кошти. Але влада взагалі предметно не займається показниками нарахуванням субсидій. Система субсидій застаріла і недосконала, її треба розробляти.

Перше підвищення принесло, що кожен третій українець подався на отримання субсидій. Ще одне підвищення принесе 50%. Всі іноземні фахівці говорять, що все, що відбувається неефективно. Система субсидування працює при показниках 15-20% від загальної кількості населення.

Ірина Соломко: Якою має бути політика, щоб збалансувати ситуацію?

Марія Яковлєва: Щоб ми бачили прозорі ціни, є біржі. Але законопроект про це навіть не поставили на голосування. Про клірингову систему, яка існує в Європі, також ніхто не говорить. Тобто немає жодних підстав говорити сьогодні про прозорість.